Начало / Сфери на дейност / Арбитраж

АРБИТРАЖ АД ХОК Осъществявам дейност като арбитър ад хок по граждански,облигационни и търговски спорове,като прилагам посочените по-долу правилник и тарифа.Така също посочвам препоръчителната арбитражна клауза.

АРБИТЪР АД ХОК /AD HOC/ Чл.1.Всички спорове, породени от настоящия договор или които се отнасят до него, неговото тълкуване, недействителност, изпълнение, неизпълнение или прекратяване, както и споровете за попълване на празнотите или приспособяването му към нововъзникнали обстоятелства ще бъдат разрешавани от арбитраж „ад хок” с едноличен арбитър Делян Пламенов Димов, адвокат с N 1600019488 на Сливенска адвокатска колегия, с адрес гр.София, ул.Княз Борис I №97 при прилагане на разпоредбите на Закона за международния търговски арбитраж. Седалището на арбитража ще бъде гр. София.

ТАРИФА за арбитражните такси, които се събират по дела, които се разглеждат от Арбитър ад хок Делян Пламенов Димов Параграф 1. Арбитражна такса и депозит /1/По водене на делото се събират арбитражна такса и депозит за разноски. /2/‘‘Арбитражна такса‘‘ е сумата, която се събира за покриване на общите разноски на Арбитъра, включително неговото възнаграждение. /3/‘‘Депозит‘‘ е сумата, събирана за разноските,които се правят по отделните дела за призоваване и съобшения, за връчване на книжа, за преводач, за водене на стенографски протокол, за издаване на удостоверения и др.подобни. Параграф 2. Размер на арбитражната такса /1/Арбитърът събира арбитражна такса, която се определяв зависимост от цената на иска по следната таблица: Цена на иска (BGN) Арбитражна такса (BGN) - до 10 000 1000 от 10 001 до 100 000 1000 + 2.0% за сумата над 10 000 от 100 001 до 500 000 5000 + 1.5% за сумата над 100 000 от 500 001 до 1 000 000 20000 + 1.25% за сумата над 500 000 над 1 000 000 - 40000 + 1% за сумата над 1 000 000

/2/Арбитражната такса се предплаща. При плащане чрез банков превод таксата се смята платена в деня, когато бъде заверена банковата сметка на Арбитъра. /3/При увеличение на иска се внася допълнителна арбитражна такса, като нейният размер представлява разликата между внесената такса и тази, която се дължи върху цената на иска след увеличението. Параграф 3. Арбитражна такса по насрещен иск и по възражение за прихващане За насрещния иск и възражението за прихващане се събира арбитражна такса съобразно правилата за първоначалния иск.

Параграф 4. Депозит за арбитражни разноски /1/Депозитът за арбитражни разноски се определя от Арбитъра и се предплаща от ищеца. /2/При постановяване на решението или прекратяване на делото депозитът се отчита от Арбитъра. Арбитърът възстановява на ищеца неизразходваната част от внесения депозит, съответно задължава ищеца да довнесе разликата между внесения депозит и действителния размер на направените по делото разноски.

Параграф 5. Разноски за събиране на доказателства по делото /1/Сумите за възнаграждение на вещи лица и техните командировки, ако се налагат такива във връзка с изготвяне на заключенията, както и сумите за извършване на оглед, се внасят предварително от страната която ги е поискала в размер определен от Арбитъра. /2/Разноските, свързани с довеждането на допуснат свидетел се поемат от страната, която го е поискала.

Параграф 6. Отговорност на страните за арбитражната такса, депозита и разноските /1/Ако страните не са уговорили друго, разходите за арбитражна такса, депозит и събиране на доказателства по делото се присъждат в тежест на страната, срещу която е постановено решението, а когато искът е уважен частично, те се присъждат пропорционално на уважената и отхвърлената част от иска.Разходи за явяване на допуснат свидетел се присъждат, ако са доказани от страната, която ги претендира,но техния размер не може да надхвърля нормативно определените разходи за командировки. /2/Ответникът има право на разноски и при прекратяване на делото. /3/Страната, в полза на кяото е псотановено решението, може да иска да й бъдат присъдени доказаните нормални разходи, които тя е направила за своята процесуална защита по делото.Тези разходи тя трябва да докаже пред Арбитъра. /4/На страната, ползвала адвокатска защита по делото, но не представила доказателства за извършените разходи, се присъжда минималния размер, определен с Тарифата за адвокатските възнаграждения.

ПРАВИЛНИК

за дейността на Арбитър Ад Хок Делян Пламенов Димов, ЕГН 7712065789, вписан като адвокат в Адвокатска колегия – Сливен под номер 1600019488, с адрес гр.София, ул.‘‘Княз Борис I‘‘ №97

Глава І. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

чл.1. Предмет

(1)Този Правилник урежда правилата за образуване и разглеждане на арбитражни производства и решаване на арбитражни спорове от Арбитър Ад Хок Делян Пламенов Димов, наричан по-нататък за краткост Арбитър. (2)Арбитражът ад хок е инцидентен, независим, доброволен, правораздавателен орган, който решава имуществени граждански и търговски спорове, както и спорове за попълване празнини в договори или приспособяването им към нововъзникнали обстоятелства, независимо от това дали седалището или постоянният адрес на една от страните се намира на територията на Република България. (3)Спорове за вещни права или владение върху недвижими имоти, искове за издръжка, както и спорове по трудови правоотношения не могат да бъдат предмет на разглеждане и решаване от арбитраж.

чл.2. Основания за Компетентност

(1)Арбитърът разглежда и решава спорове, ако те са му възложени с арбитражно споразумение. (2)Арбитражното споразумение е съгласието на страните да възложат на Арбитъра решаването на граждански или търговски спор. (3)Арбитражното споразумение трябва да бъде писмено. То може да се съдържа и в разменени между страните писма, оферти или друга кореспонденция в писмен вид или по електронен път по реда на Закона за електронния документ и електронния подпис. (4)Арбитражното споразумение може да се съдържа и като арбитражна клауза в договор, като в този случай недействителността на договора не засяга арбитражното споразумение. (5)Арбитражно споразумение е налице и когато: 1.ответникът по заведено дело пред Арбитъра, писмено или със заявление, отбелязано в протокола на арбитражното заседание, приеме спорът да бъде разгледан от арбитъра или; 2.ответникът участва в арбитражното производство по делото и не оспори компетентността на Арбитъра.

чл.3. Приложими Процедурни Правила

(1)При арбитражно производство Арбитърът прилага правилата на този Правилник, освен ако страните не са уговорили други правила за разглеждане на спора. (2)Уговорените от страните други правила за разглеждането на спора се прилагат доколкото не противоречат на повелителни разпоредби на приложимия за арбитража закон или на принципите на този Правилник. (3)Ако в този Правилник или споразумението между страните са налице неуредени въпроси, арбитърът разглежда делото съобразно своята разумна преценка, като се ръководи от естеството на арбитража, предмета на спора, разпоредбите на Закона за международния търговски арбитраж и принципа на еднаквата възможност за защита на всяка от страните.

   Глава ІІ.
   ОБРАЗУВАНЕ НА АРБИТРАЖНОТО ПРОИЗВОДСТВО

чл.4. Предявяване на Иска

(1)Арбитражното производство започва с подаване на искова молба до Арбитъра. (2)Исковата молба се смята подадена в деня, в който постъпи на адреса на Арбитъра, а ако се изпраща по пощата - в деня, отбелязан на печата на пощенската служба от мястото на изпращането.

чл.5. Необходимо Съдържание на Исковата Молба

(1)Исковата молба трябва да съдържа:

1.пълното наименование на страните; 2. адрес на страните и телефон за контакти, а по възможност – и телефакс и адрес на електронна поща. 3.стойност на иска, ако е оценяем; 4.изложение на обстоятелствата по спора; 5.искането на ищеца; 6.посочване на доказателствата в подкрепа на иска; 7.името на арбитъра; 8.опис на документите, приложени към исковата молба; 9.подпис на ищеца. (2)Ищците - чуждестранни лица, посочват в исковата молба и адрес за кореспонденция в Република България. (3)Към исковата молба се прилагат: 1.арбитражното споразумение (ако има подписано такова), съответно документите, в които то се съдържа. Ако ищецът не разполага с някой от документите, в които се съдържа арбитражното споразумение, той трябва изрично да заяви това. 2.удостоверение за актуално състояние или извлечение от Търговския регистър за ищеца и ответника, ако са юридически лица или търговци; 3.посочените в исковата молба писмени доказателства; 4.документ за платена арбитражна такса; 5.преписи от исковата молба и от представените към нея писмени доказателства според броя на ответниците и един комплект за резервно досие. (4)Когато са съставени на чужд език, исковата молба и приложенията към нея се придружават от превод на български език.

чл.6. Стойност на Иска

(1)Стойността на иска се определя: 1.при иск за парична сума – от размера на претендираната сума; 2.при иск за предаване на движими вещи – от тяхната равностойност;

3.при иск за определено действие или бездействие – от стойността на имуществения интерес на ищеца. 4.при иск за установяване съществуването, действителността или недействителността на договор или друга сделка, както и прекратяване или изменение на договора, съответно сделката – от стойността на договора, съответно сделката към момента на предявяването на иска; 5.при иск за установяване съществуването или несъществуването на едно правоотношение от стойността на правоотношението към момента на предявяването на иска.

(2)Когато с исковата молба са предявени няколко иска, стойността на всеки иск трябва да се посочи отделно.

(3)Ищецът внася арбитражната такса, определена въз основа на стойността на всички предявени искове, а ответникът въз основа на стойността на предявените насрещни искове.

чл.7. Отстраняване Недостатъци на Исковата Молба

(1)Когато Арбитърът установи, че исковата молба не отговаря на изискванията на чл.5 той уведомява ищеца да отстрани недостатъците в седем дневен срок от уведомлението. До отстраняване на недостатъците на исковата молба делото се оставя без движение. (2)Ако недостатъците не бъдат отстранени в определения по ал.1 срок, исковата молба се връща с разпореждане на Арбитъра.

чл.8. Образуване на Арбитражно Производство

Арбитражно производство се образува незабавно след като исковата молба постъпи при Арбитъра, съответно след отстраняване на недостатъците в нея по реда на чл.7, ал.1. И в двата случая делото се смята за висящо от предявяването на иска по смисъла на чл.4.

чл.9. Отговор на Искова Молба

(1)В тридневен срок от постъпване на исковата молба или от отстраняване на недостатъците й, Арбитърът изпраща на посочените ответници постъпилите искови молби с приложенията към тях. (2)При изпращане на документите по ал.1 Арбитърът уведомява посочения в исковата молба ответник, че има право в 14-дневен срок от получаването им да подаде отговор на исковата молба. (3) В отговора на исковата молба ответникът може да направи оспорвания на твърдените от ищеца факти, възражения срещу иска, да посочи доказателства в тяхна подкрепа и да представи писмени доказателства. (4)Неподаването на отговор от страна на ответника не означава признание на иска. (5)В срока за подаване на отговор на исковата молба, ответникът може да предяви насрещен иск, ако спорът има връзка с предмета на делото и е от компетентността на арбитъра. (6)Възражение за прихващане може да се предяви и до приключване на арбитражното дирене.

                                     Глава ІІІ.
 ВРЪЧВАНЕ НА КНИЖА, ПРИЗОВАВАНИЯ И СЪОБЩЕНИЯ

чл.10. Връчване на Книжа

(1)Исковата молба, отговорът на исковата молба, арбитражните решения и определенията се изпращат препоръчано с обратна разписка чрез лицензирани оператори на пощенски услуги, които удостоверяват връчването или опита за връчване с документ, който се прилага по делото. (2)Призовките и другите съобщения могат да бъдат изпратени и чрез електронна поща, по телефакс или чрез друго обичайно средство, годно да удостовери изпращането им. (3)Книжата по ал.1 и 2 могат да бъдат връчени лично на страната или на неин представител срещу разписка. (4)Арбитърът изпраща на страните всички, отнасящи се до тях книжа, на посочените в исковата молба съответно отговора адреси или на адресите на надлежно упълномощените техни представители. (5)Ако юридическите лица и търговците не могат да бъдат намерени на посочения в исковата молба адрес, те се призовават на вписания в търговския регистър адрес на управление, ако той не съвпада с посочения в исковата молба. Ако те са го напуснали, книжата се прилагат към делото и се считат за редовно връчени. (6)Ако книжата са изпратени по пощата, те се смятат за получени и когато получателят е отказал или не се е явил в пощенската служба да го получи, ако службата удостовери това. (7)При изпращане по пощата за дата на получаване се счита датата, на която получателят е получил писмото, съответно е бил поканен да получи документа и е отказал или не се е явил да го получи. (8)При изпращане по електронна поща или по телефакс за дата на получаване се счита датата на успешното изпращане на документа. Изпращането се удостоверява писмено от Арбитъра, като към делото се прилага и разпечатка от електронната поща на Арбитъра, съответно от потвърждението за получаване на факса. (9)Сроковете за процесуални действия на страните започват да текат от датата, на която адресатът е получил или се счита, че е получил съобщението съгласно този член. Ако последният ден на срока изтича в неработен ден, приема се, че срокът изтича в първия работен ден. (10)По усмотрение на Арбитъра по конкретно производство връчването на книжата по този член може да се извърши и от Арбитъра. (11)По искане на страната Арбитърът може да разпореди съобщенията да се връчват от частен съдебен изпълнител по правилата на Гражданския процесуален кодекс. Разноските на частния съдебен изпълнител са за сметка на страната.

Глава IV. РАЗГЛЕЖДАНЕ НА СПОРА

чл.11. Подготвително Заседание

(1)Арбитърът провежда подготвително заседание, на което се извършва проверка на готовността за разглеждане на спора и се допускат посочените и представените от страните доказателства. (2)На подготвителното заседание арбитърът извършва и формална проверка за наличие на арбитражно споразумение. При липса на арбитражно споразумение в иска, на ищеца се указва да представи такова или да заяви писмено, че желае въпреки липсата на арбитражно споразумение, да бъде насрочено заседание по спора. Ако ищецът не изпълни указанията, производството се прекратява. (3)Страните не се призовават и не присъстват на подготвителното заседание. Те се уведомяват писмено за взетите мерки и сроковете за тяхното изпълнение.

чл.12.Място за Провеждане на Заседанията

(1) Арбитражните заседания се провеждат на територията на град София, на адрес конкретно и предварително определен от арбитъра. (2)При необходимост по искане на страните заседанията на арбитражния състав могат да се проведат и в друго населено място. В този случай разноските се поемат предварително от страната, която е поискала заседанието да се състои на друго място.

чл.13. Призоваване на Страните за Заседание

(1)За насрочените заседания страните се уведомяват с призовки, в които се посочват датата, часът и мястото на заседанието.Призовките и съобщенията трябва да бъдат връчени най-малко седем дни преди датата назаседанието. (2)Със съгласие на страните този срок може да бъде намален. (3)Страните, които са редовно призовани, при отлагане на делото не се призовават за следващото заседание, когато датата му е обявена в заседанието

чл.14. Език на Разглеждане на Споровете

(1)Делата се разглеждат на български език, освен ако страните не се споразумеят да бъде използван друг език. (2)Когато в делото участва страна, която не владее български език, арбитърът й назначава преводач. Възнаграждението на преводача е за сметка на тази страна независимо от изхода на делото.

чл.15. Възражение за Некомпетентност

(1)Арбитърът се произнася относно компетентността си и когато тя се оспорва поради липса или недействителност на арбитражното споразумение. (2)Възражението за некомпетентност на Арбитъра трябва да е направено най-късно в срока за отговор на исковата молба. По-късно възражение за некомпетентност може да се уважи, ако е налице уважителна причина за закъснението. (3)По възражението за некомпетентност решаващият състав се произнася с определение, преди да навлезе в разглеждане на делото по същество, освен ако разрешаването на спора относно компетентността е обусловено от разрешаването на спора по съществото на делото. (4)Ако решаващият състав отхвърли възражението за некомпетентност, арбитражното производство се провежда, въпреки че ответникът отказва или се въздържа да вземе участие в него.

чл.16. Заседания за Разглеждане на Спора

(1)Спорът се разглежда на заседание, в което страните участват лично или чрез надлежно упълномощени процесуални представители, които могат да бъдат и чужди граждани, когато седалището или местожителството на страната е в чужбина. (2)Арбитражните заседания се провеждат при закрити врати, освен при изрично съгласие на двете страни, което е дадено в писмена форма или е отразено в протокола от арбитражното заседание. (3)При съгласие на страните спорът може да бъде разгледан и решен, без да се провежда заседание. В този случай страните представят писмени доказателства и писмени становища, но решаващият състав може да насрочи открито заседание, ако делото се нуждае от допълнително изясняване. (4)Делото се разглежда без открито заседание, ако ответникът в отговора на исковата молба заяви, че признава иска. (5)Арбитърът и страните, които участват в арбитражното производство, са длъжни да пазят в тайна данни, които им стават известни в или по повод на делото. Всички протоколи и други документи по делото са поверителни. (6)При приключването на производството, ако друго не е уговорено, страните имат право да получат обратно документите и другите доказателства, без да е правено копие от тях. В досието по делото се съхраняват само материалите, които не съдържат сведения, които могат да представляват търговска или служебна тайна за участниците по делото. чл.17. Спогодба

(1)След откриване на заседанието Арбитърът поканва страните да се спогодят. (2)Ако страните постигнат спогодба, тя се вписва в протокола на заседанието и се подписва от страните и от Арбитъра. (3)По искане на страните спогодбата може да бъде възпроизведена в арбитражното решение.

чл.18. Отлагане на Заседание

(1)Ако страната, която е надлежно призована, не се яви на заседанието без основателна причина, делото се разглежда без нейно участие. (2)Решаващият състав отлага заседание само ако страната или нейният пълномощник не могат да се явят поради внезапно препятствие, което не може да бъде отстранено. (3)Страната може да поиска делото да се разгледа в нейно отсъствие.

чл.19. Доказателства

(1)Всяка страна трябва да докаже фактите, на които основава своя иск или възражения, като посочва писмени доказателства, заключения на вещи лица, свидетелски показания, обяснения на страните, оглед и други подходящи доказателствени средства. Посочените от страната доказателства се допускат от Арбитъра с определение. (2)С оглед на обстоятелствата по спора Арбитърът може да приеме за доказани фактите, относно които страната е създала пречки за събиране на допуснати от него доказателства. (3)Страната може да представи писмените доказателства в оригинал, заверено копие или по реда на Закона за електронния подпис и електронния документ. Писмените доказателства, съставени на чужд език се придружават с превод на български, освен ако съобразно чл.20 производството се води на същия език. (4)Писмените доказателства се представят с необходимия брой преписи за противната страна, като Арбитърът организира своевременното им връчване. (5) Арбитърът преценява доказателствата по свое свободно убеждение. (7)Когато страна в производството заяви, че представени от нея доказателства съдържат конфиденциална информация, Арбитърът разпорежда вземането на подходящи мерки за опазването й.

чл.20. Събиране на Доказателства

(1)Арбитърът може да разпореди на страните да предоставят на вещите лица необходимите сведения или да им осигурят достъп за проверка на документи, стоки или други вещи, когато това е необходимо, за изготвяне на заключението. Приемането на заключението на вещото лице се извършва в негово присъствие, като то може да даде пояснения по него. По искане на страните могат да се назначават и други вещи лица, за да дадат допълнително и повторно заключение по спорния въпрос. (2)Разноските за събиране на доказателства се внасят предварително от страната, поискала събирането им. (3)Свидетели могат да бъдат разпитвани при довеждане от поискалата ги страна и по преценка на арбитъра, ако страната, която ги е посочила, е изяснила какви обстоятелства ще бъдат установявани, чрез разпита на свидетелите.

чл.21. Съдействие на Държавен Съд

По искане на страна по спора и съобразно неговата преценка арбитърът може да поиска от компетентен български или чуждестранен съд събирането на доказателства, необходими за изясняване фактическата обстановка по делото.

чл.22.Изменение на Иска

(1)Ищецът може да измени основанието, размера и петитума на иска до приключване на арбитражното дирене. (2)Арбитърът може да не допусне изменението, ако е налице основателна опасност да се затрудни неоправдано защитата на другата страна или да се забави своевременното решаване на делото. (3)Правилата на ал.1 и 2 се прилагат и за ответника, предявил насрещен иск.

чл.23. Участие на Трети Лица

(1)Встъпване на трето лице по висящо производство пред Арбитъра може да бъде допуснато по негово искане със съгласието на двете страни по спора. (2)Привличане на трето лице се извършва по искане на двете страни по спора и при наличие на неговото съгласие. (3)Обратен иск срещу привлеченото лице е допустим само при негово съгласие.

чл.24. Срокове за Разглеждане на Спора

(1)В седем дневен срок след изтичането на срока за отговор на исковата молба арбитърът провежда подготвително заседание и насрочва редовно заседание за след тридесет дни. (2)Сроковете по ал.1 се прилагат и при отлагане на заседание. (3)Арбитърът може по искане на някоя от страните да удължи срока за насрочване на заседание по ал.1, ако установи фактическа или правна сложност на делото или ако събирането или проверката на доказателствата изискват по-продължително време. (4)По искане на двете страни срокът за насрочване и решаване на спора може да се съкрати. чл.25. Отлагане и Спиране на Спора

(1)По молба на страните или по негов почин арбитърът с определение отлага заседание за определен срок, който не може да бъде по-дълъг от тридесет дни, или го спира за срок не по-дълъг от три месеца. (2)Спреният по съгласие на страните спор се прекратява, ако до изтичането на срока на спирането никоя от страните не е поискала възобновяването му. (3)Спиране на спора по съгласие на страните се допуска само веднъж в течение на производството.

чл.26. Протокол

(1)За арбитражното заседание се съставя протокол от Арбитъра. Протоколът се подписва от Арбитъра.
(2)По молба на страната, подадена в три дневен срок от изготвянето на протокола, той може да бъде поправен или допълнен, ако в него е допусната грешка или е налице пропуск. (3)На страните се изпращат заверени от арбитъра преписи от протокола.

Глава V ПРИКЛЮЧВАНЕ НА ПРОИЗВОДСТВОТО

чл.27. Устни Състезания

Когато намери, че всички обстоятелства по спора са напълно изяснени, арбитърът с определение постановява приключване на събирането на доказателства и дава ход на устните състезания. Страните могат да представят и писмени защити.

чл.28.Решение

(1)Арбитражното производство завършва с постановяване на решение, с което се решава спорът по същество. (2)Решение се постановява и при признание на иска и при постигната спогодба, която се възпроизвежда в решението по искане на страните.

чл.29. Постановяване на Решението

(1)Решението по съществото на спора се взема от Арбитъра. (2)Решението се мотивира. То се изготвя в писмен вид и се подписва от арбитъра.

чл.30. Съдържание на Решението

(1)Решението трябва да съдържа: 1.наименование на арбитъра; 2.дата и място на постановяване на решението; 3.името на арбитъра; 4.наименование на страните; 5.предмет на спора и кратко изложение на обстоятелствата по делото; 6.диспозитив на решението, включително възлагане на разноските по делото; 7.мотиви на решението; 8.подпис на арбитъра.

чл.31. Обявяване на Решението

(1)Решението се обявява в четиринадесет дневен срок след последното заседание.

чл.32. Препис от Решението

(1)Препис от решението се връчва на страните. (2)Преписите и преводите на решението се заверяват от арбитъра с неговия подпис. (3)Преписи от решението се връчват на страните след заплащане на арбитражните разноски.

чл.33. Възобновяване на Разглеждането на Спора

(1)Арбитърът възобновява разглеждането на спора, когато установи, че: 1.правото на някоя от страните да бъде изслушана е било нарушено; 2.една от страните по независещи от нея причини не е могла да се яви, както и да уведоми арбитъра за тази невъзможност; 3.страните са поискали доказателства, които е следвало да бъдат събрани; 4.има необходимост от допълнителни доказателства или от допълнително изясняване на обстоятелства.

чл.34. Допълнително Решение

(1)Арбитърът по искане на страните може да постанови допълнително решение по искания, по които не се е произнесъл, ако допълнителното решение може да съществува наред с допълваното решение, без да го засяга. (2)Молба за допълнително решение може да се подаде в тридесет дневен срок от получаване на решението. (3)Когато искането е основателно, решаващият състав постановява допълнително решение.

чл.35. Действие на Решението

(1)Арбитражното решение е окончателно и слага край на спора. То поражда действие от момента на обявяването му. То се смята за обявено с връчването му на една от тях. С връчването му то влиза в сила, става задължително за страните и подлежи на принудително изпълнение.

(2)Арбитражните решения и сключените пред Арбитъра спогодби са задължителни за страните и подлежат на принудително изпълнение.

чл.36. Поправка и Тълкуване на Решението

(1)По искане на всяка от страните или по свой почин арбитърът може да поправи решението относно допусната явна фактическа грешка. За исканата поправка арбитърът уведомява другата страна. (2)По искане на някоя от страните арбитърът може да тълкува постановеното решение. (3)По исканата поправка и тълкуване на решението решаващият състав изслушва страните или им дава възможност да представят в определен от него срок писмените си становища, като се произнася в седем дневен срок от искането. (4)Молба за поправка или тълкуване на решението може да се подаде в тридесетдневен срок от получаване на решението. (5)Поправката и тълкуването стават неразделна част от решението.

чл.37. Прекратяване на Производство

(1)Ако по спора не може да се постанови решение, арбитражното производство се прекратява с определение. (2)Определение за прекратяване на производството се постановява: 1.при отказ или оттегляне на иска от ищеца; 2.при липса на други предпоставки, необх одими за разглеждане и решаване на делото по същество.

чл.38. Съхраняване на Производствата и Решенията

(1)Арбитърът съхранява приключените производства в течение на десет години от обявяване на решенията и определенията по тях. (2)След изтичането на този срок материалите по производствата се унищожават с изключение на решенията с мотивите към тях и сключените спогодби.

чл.39. Арбитражни Такси и Разноски

(1)Арбитражните такси се определят в съответствие с определена от арбитъра Тарифа. (2)След образуване на делото арбитърът извършва повторна проверка дали арбитражните такси по спора са правилно изчислени и внесени. (3)Ако са внесени в по-малък размер, решаващият състав задължава ищеца да внесе дължимия остатък, като му дава седемдневен срок. (4)При невнасяне на таксите в срок, производството по иска на ищеца, неплатил дължимата от него арбитражна такса, се прекратява. Ако арбитражните такси са внесени в по-голям размер от дължимия, надвнесеното се връща на ищеца. (5)Ако страните не са уговорили друго, арбитражната такса и разноските на арбитъра се присъждат в тежест на страната, срещу която е постановено решението. (6)Страната, в полза на която е постановено решението, може да иска да й бъдат присъдени разходите, които тя е направила за своята защита. Присъждат се само реално направените и доказани разходи. (7)Решаващият състав може да задължи страната, която иска да бъдат събрани доказателства, да внесе депозит за разноски за събиране на исканите доказателства. Действия, за които не е внесен депозит, не се извършват. (8)Решаващият състав определя възнагражденията на преводачите, секретаря и вещите лица, както и техните дневни и пътни разноски.

За неуредените в настоящия правилник случаи Арбитърът прилага нормите на ЗМТА.